Sitemize hoş geldiniz. Cevap aradığınız soruları hemen sitemizde sorabilir ya da mevcut sorulara uygun cevaplar verebilirsiniz. Sorulara cevap vererek para kazanmak ister misiniz? Ayrıntılar için BURAYI TIKLAYINIZ !

Reboot and Select proper Boot device or ve Çözümü

0 oy
80
27 Haziran 2015 İnternet & Bilgisayar kategorisinde misafir sordu

Windows Xp işletim sistemine sahip bilgisayarımı açmaya çalıştığımda siyah ekranda “Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press any key” yazısıyla karşılaşıyorum ve herhangi bir tuşa bastığımda yine bu hatayı veriyor, alt alta ekran bu mesajla doluyor.

Çevirisini yaptığımda ise karşılığı: “ Önyükleme yapın ve önyükleme aygıtını seçin veya seçilen önyükleme aygıtına önyükleme medya(CD, DVD) aracı ekleyin ve bir tuşa basın. ” şeklinde.

Bilgisayarım açılırken siyah bir arka planda beyaz bir yazıyla devamlı bu hatayı alıyorum çözümü nedir acaba?

1 cevap

0 oy
27 Haziran 2015 misafir cevapladı
27 Haziran 2015 NikiHeagney2 seçti
 
En İyi Cevap
Hatadan da anlaşılacağı üzere bilgisayarınız HDD’yi göremediği için başlatılamamaktadır.
1) Öncelikle BIOS ayarlarınıza bakmanız doğru olur. Bilgisayar açılırken DEL tuşuna bastığınızda BIOS ayarlarına yönlendirilirsiniz. Advanced BIOS Features kısmına girin ve aşağıdaki resme yakın bir menü gelecektir. Farklı olma ihtimali vardır. First Boot Device yani birinci önyükleme aygıtı olarak Hard Disk yaparsınız. Kaydedip çıkarsınız, bilgisyarınız yeniden başlar.

BIOS menüsündeki ayarların yerleri anakarttan anakarta değişiklik gösterebilir. İlgili BIOS ayarını belirtilen bölümde bulamadıysanız şu bölümleri bulmayı deneyin:
BIOS menüsündeki ayarların yerleri anakarttan anakarta değişiklik gösterebilir. İlgili BIOS ayarını belirtilen bölümde bulamadıysanız şu bölümleri bulmayı deneyin:
Boot > Boot Device Priority > 1st Boot Device > {harddiskiniz}
Advanced BIOS Features > First Boot Device > {harddiskiniz}
Boot Sequence > {harddiskiniz}
BIOS FEATURES SETUP > Boot Sequence > {harddiskiniz}
Eğer zaten HDD seçili ise 2. yönteme bakalım.

2) 1. yöntemde size yarar bir şey bulamadıysanız, 2. yöntem %80 probleminizi çözecektir. Bilgisayar ilk HDD’yi görmesine rağmen HDD’yi başlatamıyorsa HDD’de sorun vardır. Sorun donanımsaldır. Kasayı açmanızı veya açtırmanızı ve bağlantıları kontrol etmenizi tavsiye ederim. Temazsızlık, bağlantı hataları vb. gibi problemlerden kaynaklanabilir. Öncelikle harddisk bağlantılarını kontrol edin. Kasanın içini açmışken temizlik yapmanızı da öneririm. Tozunu alın, yıkayın falan demiyorum ha! 2 kere bu sorunla karşılaştıysam ikisinde de temazsızlık vardı. Temazsızlık var ise kablonuzu değiştirmelisiniz. Değiştirdiğinizde yine aynı hatayı alıyorsanız %90 HDD niz bozuk, %10 ihtimal de HDD’nizin anakartınıza bağlı olduğu Sata/ide kanalı bozuktur. Kanalı değiştirmeyi de deneyebilirsiniz[/size][size=10pt]Bu hatayı aldığınız sürece format atmanız da mümkün değildir. Çünkü bir önyükleme aracı başlatılamıyor demektir. Bu durumda Windows da başlatılmaz. Bu da büyük ölçüde son söylediğim yöntemi doğruluyor.

Kasayı daha önce açmadıysanız, açmayı denemenizi tavsiye etmiyorum. Profesyonel birisi yanınızda olsun!

RAM’den kaynaklanması muhtemeldir. Bu sorunu yeni bir RAM takıp da çözenler var. Eğer başka slota takınca çalıştıysa, RAM değil de eski slot problemli olabilir. Donanımsal bir şey olduğu için her şeyden şüphelenmek lazım.
Sorunun çözümü ile ilgili alternatif bir çözüm yolu daha sunmak istiyorum. Söylediğim çözüm yollarının hepsi denenmiştir ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Umarım, bunlardan bir tanesi işinizi görür.
HDD’den çıkan kabloların uçlarını değiştirin. SATA kablosunun takıldığı yerleri değiştireceksiniz. Birinci uç A’ya, ikinci uç B’ye takılı ise birinci uç B’ye, ikinci uç A’ya takılacaktır. Sorununuz hala çözümlenmediyse, HDD kablosundaki gibi tüm kabloların uçlarını değiştirin.

Umarım sorunu çözmede işinize yaramıştır. Kolay gelsin.

5,694 soru

7,363 cevap

267 yorum

5,252 üye

Merhaba! Sorularınız mı var? Site site dolaşıp cevap aramayın. Siz Sorun biz cevaplayalım.
15 Online
0 Üye ve 15 Misafir
...