Sitemize hoş geldiniz. Cevap aradığınız soruları hemen sitemizde sorabilir ya da mevcut sorulara uygun cevaplar verebilirsiniz. Sorulara cevap vererek para kazanmak ister misiniz? Ayrıntılar için BURAYI TIKLAYINIZ !

ALO sözü nereden gelmektedir? Alo nedir, ne demektir? Alo sözcüğünün hikayesi nedir?

0 oy
903
6 Temmuz 2015 Genel sorular kategorisinde misafir sordu

Telefonda hemen hemen her gün kim bilir kaç kez kullandığımız ALO sözcüğü nereden gelmektedir?

Alo sözcüğünün uzantısı, hikayesi nedir? Alo ne demektir?

1 cevap

0 oy
6 Temmuz 2015 misafir cevapladı

ALO sözü nereden gelmektedir? İşte Alo sözcüğünün hikayesi

Telefonda hemen hemen her gün kim bilir kaç kez kullandığımız ALO sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin adının yani Alexander Graham Bell’in sevgilisinin "kısaltılmış" biçimidir.  
Sevgilinin "tam adı" "Alessandra Lolita Oswaldo" dur. Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden Alexander Graham Bell’in sevgilisiydi. Graham Belltelefonu icad edince, ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti.  
Atölyesinde, telefonu çalınca, arayanın Allessandra Lolita Oswaldo’dan başkası olamayacağını bildiğinden; Graham Bell, telefonu açar açmaz "Alessandra Lolita Oswaldo" diyordu.  
Bell, zamanla sevgilisine adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lol Os" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça, Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve ona iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "ALO" idi.  
Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka bir şey düşünmeyen, sevgilisinin bitmez tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Bell’i terk etti.  
Yaşlı Bell, sevgilisinin kendisini bir gün arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell’i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında, kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunuALO diyerek açıyor ve herkese artık ALO diyordu.  

O günlerde hemen herkes, telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell’in anısına saygı olarak ALO demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı ALOsözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır.

5,694 soru

7,363 cevap

267 yorum

4,533 üye

Merhaba! Sorularınız mı var? Site site dolaşıp cevap aramayın. Siz Sorun biz cevaplayalım.
11 Online
0 Üye ve 11 Misafir
...