Sitemize hoş geldiniz. Cevap aradığınız soruları hemen sitemizde sorabilir ya da mevcut sorulara uygun cevaplar verebilirsiniz. Sorulara cevap vererek para kazanmak ister misiniz? Ayrıntılar için BURAYI TIKLAYINIZ !

Kadir Gecesi ne zaman ve bu kutsal gecenin önemi nedir? Kadir Gecesinin Alametleri Nelerdir?

0 oy
70
7 Temmuz 2015 Haber & Bilgi kategorisinde misafir sordu

Kadir Gecesi ne zaman ve bu kutsal gecenin önemi nedir? Kadir Gecesinin Alametleri Nelerdir? Bu sene 2015 Kadir Gecesi hangi tarihe denk gelmektedir? Ramazanın kaçıncı gecesi Kadir Gecesidir?

1 cevap

0 oy
7 Temmuz 2015 misafir cevapladı
7 Temmuz 2015 NikiHeagney2 düzenledi
 
En İyi Cevap

Kadir Gecesi Ne Zamandır 2015

Kadir Gecesi 'nin tam günü bilinmemekle beraber, Hadislerde bu kıymetli gecenin bir takım alametleri sıralanıyor ve Ramazan'ın son 10 gününde aranması gerektiği söyleniyor. Kadir Gecesi bu yıl 13 Temmuz Pazartesiyi 14 Temmuz Salıya bağlayan geceye denk düşüyor.

Kadir Gecesinin Alametleri Nelerdir?

Dini alimler Kadir Gecesinin Ramazan ayı içinde ne zaman olduğunu anlamak için şu tarifi yapıyorlar; 

Kadir gecesi, açık ve sakin olur, ne sıcak, ne de soğuk olur. Kadir Gecesi 'nin ertesi sabah güneş, kızıl olup, şuasız doğar.  Kadir Gecesi 'nde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmuştur. Ubeyd bin Ömer hazretleri anlatır: Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu değildi, tatlı ve hoş idi.

Kadir Gecesinin Önemi Nedir?

Kadir Gecesi 'nin önemi bu gecenin bin aydan hayırlı bir gece olması sebebiyle çok önemlidir. Kur'anı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır. Kadir Gecesi 'nde tüm melekler yeryüzüne iner ve bu gecede edilen tüm dualar kabul olunur, tövbe edenlerin günahları affolunur. Kur-anı Kerim'in indirildiği gece olmasından ileri gelir. Kadir Suresi 'nde bu gece için 'Bin aydan hayırlıdır' denilerek ne kadar önemli bir gece olduğu ve o gece Rabblerinin izniyle meleklerin yeryüzüne indiği anlatılmıştır.

Hazreti Muhammed (S.A.V) Kadir Gecesi 'nin fazileti ve önemi hakkında şöyle buyurmuştur:

'Kim ki, faziletine inanarak ve mükâfatını Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.'

KADİR SURESİ'NDE KADİR GECESİ ŞÖYLE ANLATILIR?
“Biz onu Kadir gecesi indirdik. Kadir gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rabblerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” (Kadîr sûresi, 1-5) “Biz Kur’an’ı kutlu bir gecede indirdik.” (Duhân sûresi, 3)

5,694 soru

7,363 cevap

267 yorum

7,244 üye

Merhaba! Sorularınız mı var? Site site dolaşıp cevap aramayın. Siz Sorun biz cevaplayalım.
20 Online
0 Üye ve 20 Misafir
...