Sitemize hoş geldiniz. Cevap aradığınız soruları hemen sitemizde sorabilir ya da mevcut sorulara uygun cevaplar verebilirsiniz. Sorulara cevap vererek para kazanmak ister misiniz? Ayrıntılar için BURAYI TIKLAYINIZ !

Cami nedir? Cami kelimesinin anlamı ve Cami ne demektir?

0 oy
20
26 Şubat 2017 Dini Sorular kategorisinde Humeyra sordu
Cami nedir? Cami kelimesinin anlamı nedir ve Cami ne demektir?

2 Cevap

+1 oy
26 Şubat 2017 Hüsenü AL cevapladı

Cami kelimesinin anlamı İslam dininde ibadet edilen yer demektir?  Eğer cami küçük olursa yani iş yerlerinde, bazı kuruluşlarda, ibadet için ayrılmış yerlerede mescid denir?

Kuran-ı Kerim'de cami terimi kullanılmaz ama mescid sözcüğü sıkça geçmektedir. Yer yüzünde yapılan ilk mescd ise Mekke'de yapılan Mescid-i Haramdır.

Cami kelimesi 4 meleğin isimlerinin baş harflerinin birleşmesinden oluşmuştur.

Cebrail

Azrail

Mikail

İsrafil.

Cami yaptırmak cami yapımına destek olmak camilere bağışta bulunmak çok sevaptır.

Allah için bir mescid bina edene Allah'ın da o kimse için cennette bir köşk bina edecek (Münzirî, Terğîb, I/193), buna mukabil Allah'ın mescidlerinde Allah'ın adının anılmasına ve mescidlerin harap olmasına çalışanların en zalim kimseler olduğu (Bakara, 2/114)

Camileri temiz tutmak, camilere temiz elbiselerle gitmek çok önemlidir. Camilerin Temizlenmesi Allah'ın bize bir emridir. Cematle beraber naman kılmak normalde 27 kat daha fazla sevaptır?

Osmanlı döneminden itibaren cami yapımına çok önem verilmiştir. Eski dönemlerden kalan pek çok güzel camiler ülkemizde bulunmaktadır?

Cami hakkında Kuran'da şöyle buyurulur: "Şüphesiz, insanlar için kurulan ilk ibadet evi elbette Mekke'de, âlemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kâ'be'dir." Muhammed peygamber ikinci kıblenin ise Mescid-i Aksa olduğunu söylenmiştir.

 

0 oy
7 Nisan 2017 Erhan (5,775 puan) cevapladı
İslam dininde ibadet edilen yerdir. cami

5,694 soru

7,363 cevap

267 yorum

7,287 üye

Merhaba! Sorularınız mı var? Site site dolaşıp cevap aramayın. Siz Sorun biz cevaplayalım.
21 Online
0 Üye ve 21 Misafir
...